Årets by 2017

I Svarttjärn är man aktiv.

Sommaren 2016 arrangerade de en alternativ matfest med fokus på lokalproducerad mat och ”lokal” underhållning dag som kväll. Ett mycket lyckat event som verkligen satte ”det riktiga Svarttjärn” på kartan i kontrast till det fiktiva Svarttjärn som gjorts revy om i många år.

Med gemensamma krafter har man byggt och driver ett nytt utflyktsmål; Havsvågen med utsiktstornet Lill´n på Lidberget. Det populära besöksmålet lockar folk från när och fjärran, sommar som vinter. I samarbete med närliggande byar har man arrangerat event på platsen.

En vandringsstig har gjorts som är med i Skellefteå kommuns vandringsledskort.

Byn ligger just nu i startgroparna för bredbandsutbyggnad och ett projekt som ska skapa fler tomter med förhoppning om nybyggande i Svarttjärn. Man jobbar också för sitt alldeles egna byamål ”Svarttjärn mot 80 invånare”.Bönhuset, byns gemensamma samlingslokal pulserar som byns hjärta med cafékvällar, loppis, barnverksamhet, gudstjänster och andra arrangemang.

Detta sammantaget gör Svarttjärn till Årets by 2016 i Skellefteå kommun.

Uthyrning Havsvågen

Uthyrningsregler för grillstugan

Antagna av årsmötet 2016-03-20

Den som vill hyra grillstugan på Lidberget till en sammankomst för sin förening, sitt företag eller för privat bruk, har möjlighet att hyra den av Svarttjärns Samverkansförening. Man har då rätt att disponera den själv och andra besökare hänvisas till andra tider. Information om bokningar läggs ut på Samverkansföreningens hemsida: www.svarttjarn.com

 

 

Hyresavgifter

 

Hyra för medlem

100:- kronor/gång

Hyra för extern förening

200:- kronor/gång

Hyra för företag och privata fester

400:- kronor/gång

 

Hyran sätts in på föreningens bankgirokonto 5311-8097 eller Swishnummer: 123 681 73 99

 

Den som hyr stugan städar efter sig innan man lämnar. Ta hem skräpet eller lägg det i soptunnan som finns på gavelsidan på förrådet. Har man använt grillstugans kokkärl så ska dessa rengöras före hemfärd.

 

 

Bokning

 

Bokning av grillstugan görs till Stina eller Ulf Stenmark

telefon: 070 - 3135652 eller 070 – 3305308

e-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 

 

Svarttjärns

Samverkansförening

 

 

Välkommen till Svarttjärn

Svarttjärn är byn som fått namnet efter den svarta tjärn som finns mitt i byn.

Svarttjärn är belägen 3 mil söder om Skellefteå

Här får du information om aktuella händelser och besöksmål i byn.

Svarttjärn har blivit utsedd till Årets by 2017!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu är beslutet taget!

 

Det blir utbyggnad av bredband i Holmsvattnet Vallen och Svarttjärn denna sommar!

 

Mer info under fliken Projekt - Bredband

Hitta hit...

 • Skellefteå 30km
 • Bureå 15km
 • Lövånger 23km
 • Burträsk 30km

Koordinater

WGS 84 (lat, lon): N 64° 30.936', E 21° 3.963'

WGS 84 decimal (lat, lon): 64.51560, 21.06605 

RT90: 7167175, 1752459SWEREF99

TM: 7168389, 790881

Svarttjärn Samverkansförening

Svarttjärns Samverkansförening Svarttjärns Samverkansförening bildades 2007 genom en sammanslagning av  Bönhusföreningen och Byaföreningen. Man övertog då ägandet och ansvaret för  bönhusfastigheten som blev byns gemensamma samlingslokal.  Föreningen har en styrelse med 3 arbetsgrupper under sig för att sprida  ansvarfördelningen av byns åtaganden och angelägenheter. Vid bildandet av  föreningen fick alla i byn anmäla sig till vilken intressegrupp man ville tillhöra. Föreningen har ca 43 medlemmar 2014.

Styrelsen ansvarar för: Ekonomi, statistik, bidrags- och projektansökningar, beslut om större inköp, tecknande av avtal, förvaring av handlingar, byautvecklingsfrågor, studiecirklar.

Under styrelsen finns även utsedd representation i ”Bredbandsgruppen” som även omfattar byarna Vallen och Holmsvattnet. 

Fastighetsgruppen ansvarar för: Drift och underhåll av bönhuset, övervakning av elförbrukning, utemiljön, Stutuladan, inköp av förbrukningsvaror, städlista, lista för snöröjning, anslagstavla, skrotinsamlingar mm 

Fritidsgruppen ansvarar för: Drift, underhåll och förbättringar på badplatsen (inkl. vägen dit), drift och underhåll av stugan på Blyberget, ansvar för besöksmålet Havsvågen på Lidberget, skoterleder, uppsättning av julgran, skyltar för vägar och vandringsleder mm  Festgruppen ansvarar för: Grötfest, fettisdagsfirande, valborgsmässofirande, sommarlördag, grillkväll på badplatsen, surströmmingsfest, ansvar för loppisförsäljning mm 

Byns alla föreningar är välkomna att använda byagården för sina interna sammankomster. Lokalerna nyttjas även för gudstjänster och barnverksamhet. Den kan även användas för privata födelsedagskalas, föreningsträffas, loppis, cafékvällar mm

Information och bokning av bönhuset görs hos föreningens ordförande, Inger Olofsson

Fler artiklar...

 1. NY HEMSIDA
 2. Övrigt

Underkategorier

 • Om Svarttjärn

  - I byn finns 29 bofasta hushåll samt cirka tolv ”sommarhus ”

  - I byn bor cirka 65 personer (beroende hur man räknar) och åldrarna varierar från drygt 80 år till några månader gammal.

  - Byn är en aktiv by med cirka hundra byaträffar/möten/ cirklar och liknande per år.

  - Bönhuset är numera hela byns gemensamma samlingslokal.

  - Byn har en fin badplats - Röjudden!

  - Blyberget är en fin utflyktsplats med raststuga.

  - Byn blev också känd genom att vara Lövångersrevyns Svarttjärn ”Göiven fra Schwarttjänn” var med vid starten av revyn.

 • Utflyktsmål

  I Svarttjärn hittar man många utflyktsmål. 

 • Föreningar

  Svarttjärn har flera föreningar.

 • Projekt

  Här hittar du information om de projekt som pågår i byn.

 • Byahus
 • Länkar till företag och Svarttjärn i media

  I Svarttjärn finns det många företag här är ett litet axplock av dem.